VIDEO: Ceļo Latvijā un iepazīsti rudzu grauda ceļu no lauka līdz galdam!

25.10.2021

Lai saprastu latvieti, jāzina stāsts par viņa maizi...
Rudzu maize ir viena no Latvijas tradicionālajām vērtībām un atpazīstamības zīmēm, ar ko latvieši lepojas – ēd paši, ceļ galdā ciemiņiem, ņem līdzi kā ceļamaizi un dāvina ciemakukulī. Tās garšu neaizmirst ārpus mūsus zemes dzīvojošie latvieši un apbrīno ārzemnieki. Rudzu maizei ir stipra garša, tā dod spēku. Ar aizraujošo maizes un rudzu stāstu iepazīstina kulinārā tūrisma piedāvājums „Rudzu ceļš”, kurā iesaistījušies vairāk kā 50 dalībnieki visos Latvijas novados. 

Ar rudzu grauda ceļu no lauka līdz galdam iepazīstina mūsu jaunais 4 minūšu video, kas radīts, viesojoties pie rudzu graudu labības audzētājiem, maizes cepējiem, ēdienu meistariem.


Labu un garšīgu rudzu maizi ikdienā pērkam veikalos, taču maizes pasaule Latvijā ir bagāta arī ar neatklātiem dārgumiem – mazām ceptuvēm un saimniekiem, kuri cep maizi nelielos apjomos, no vietējo, vēsturiski audzēto graudu šķirņu miltiem, ar rokām mīcot mīklu īpaši gatavotās koka abrās un kurinot zinošu meistaru mūrētas malkas krāsnis. Pamatā maizes recepte ir viena – mīklu iejauc ar ieraugu un ķimenēm, kārtīgi izmīca, raudzē, cep lielā karstumā maizes krāsnī. Taču iemācīties izcept labu maizi nevar vienā dienā. Tas ir ilgs process ar daudzām kļūdām un mācībām, kura gaitā katra cepēja vai cepējs kļūst par meistaru un atrod savus īpašos paņēmienus un maizes garšu. No rudzu miltiem un rudzu maizes gatavo visdažādākos ēdienus un dzērienus – no ķiploku grauzdiņiem līdz maizes tortēm. 

„Rudzu ceļa” dalībnieki viesiem rāda, kā top maize, piedāvā maizes un rudzu ēdienu gatavošanas meistarklases un degustācijas, cienā ar īpašiem ēdieniem, kas gatavoti no rudzu graudiem, miltiem un maizes, stāsta par tradīcijām, kas saistās ar rudziem un maizi. Daudziem saimniekiem ir liela viesu uzņemšanas pieredze, un viņi labprāt sagaida ciemiņus ne tikai no Latvijas, bet arī citām valstīm.

„Rudzu ceļa” informācija ceļošanai: interneta vietne www.celotajs.lv/rudzucels.
Vietnē atrodama informācija un kontakti ceļojuma plānošanai. Šeit var izvēlēties vairāk kā 50 apmeklējumu vietas,  lasot aprakstus par „Rudzu ceļa” dalībniekiem un aplūkojot foto fgalerijas. Starp „Rudzu ceļa” dalībniekiem ir maizes cepēji, restorāni un kafejnīcas, kur piedāvā īpašus  rudzu ēdienus vai uz vietas ceptu maizi. Te atrodami amatu meistari, kuri gatavo koka abras maizes cepšanai vai rudzu stiebru puzurus Ziemsvētku rotājumiem. „Rudzu ceļā” piedalās arī rudzu audzētāju saimniecības un dzērienu darītavas, kur no rudzu iesala gatavo kvasu un citus gardus dzērienus. Ceļojuma ērtākai plānošanai divi maršrutu piemēri, ko var pielāgot savām vajadzībām un interesēm. 
„Rudzu ceļa” vietnē arī var uzzināt vairāk par par rudzu vēsturi Latvijā, maizes tradīcijām, rudzu ēdieniem, maizes zīmēm, ticējumiem, maizei veltītiem pasākumiem un svētkiem Latvijā.

Dodies „Rudzu ceļā” un iepazīsti!


Skatīt citas ziņas ...