“Stipri vakar – brīvi šodien!” - militārā mantojuma tūrisms aicina skolēnus mācīties vēsturi tur, kur tā radās

02.05.2022

Kā labāk nokārtot vēstures eksāmenu? Kāpēc vispār jāmācās vēsture? Kā mēs dzīvotu un kādā valodā runātu, ja Latvija nepastāvētu kā neatkarīga valsts? Skolotājiem nāk palīgā projekts „Latvijas un Igaunijas kopīgā Militārā Mantojuma tūrisma produkts”, aicinot klases ekskursijās uz vietām, kurās risinājušies svarīgi vēstures notikumi.


Ko piedāvā militārā mantojuma tūrisms
Ikviens ir aicināts iepazīt vietas, kurās risinājušies Latvijas un Igaunijas vēsturē nozīmīgi notikumi laikā no Pirmā pasaules kara sākuma 1914. gadā un abu valstu neatkarības iegūšanas 1918. gadā līdz tās atjaunošanai 1990./1991. gadā. Apmeklētājiem atvērtas vairāk kā 600 militārā mantojuma vietas Latvijā un Igaunijā - muzeji, nocietinājumi, militārais aprīkojums, takas, bunkuri, cīņu vietas, militārās pilsētas, infrastruktūra, piemiņas vietas. Katra apskates vieta saistīta ar noteiktu vēstures posmu.

Tie ir:

  • Pirmais pasaules karš/ Neatkarības kari 1914. – 1920.
  • Otrais pasaules karš 1939. – 1945.
  • Nacionālo partizānu kustība – mežabrāļi 1944. – ~1957.
  • Padomju okupācija un neatkarības atjaunošana 1945. – 1991.
  • Militārā mantojuma ceļvedis

Klajā laists militārā mantojuma tūrisma ceļvedis Latvijā un Igaunijā, kurā ietvertās militārā mantojuma vietas piedāvā ne tikai ekspozīcijas, bet arī ekskursijas ar gidu, pārgājienus un izbraucienus pa militāro norišu vietām, stāstus un maltītes pie ugunskura, nakšņošanu partizānu bunkurā un citas pieredzes. Ceļvedim pievienota pārskata karte, kurā atzīmētas tajā aprakstītās 173 militārā mantojuma vietas Latvijā un Igaunijā un ieteikti 12 ceļojuma maršruti. Ceļvedis lejuplādējams: https://militaryheritagetourism.info/lv/info/publications.

Militārā mantojuma tūrisma vietne militarais.celotajs.lv
Šajā vietnē ievietotas vairāk kā 600 militārā mantojuma vietas, un tās pievienotas laika līnijai, kontekstā ar svarīgākajiem vēsturiskajiem notikumiem un personībām, stāstiem. Laika līnijā izcelti 156 notikumi, kā arī vietnē aprakstītas 125 ar militārā mantojuma vēsturi saistītas tēmas. Par katru vietu ir plašāks apraksts un kontaktinformācija. Publicēti arī vairāk kā 200 atmiņu stāsti un liecības, ko iesūta vēstures entuziasti. Vietnē aizsākušās arī apmeklētāju diskusijas komentāros, precizējot faktus un pievienojot jaunas nianses stāstiem. Stāstu sadaļa nepretendē uz vēsturiski apstiprinātu faktu objektivitāti, taču mums šķita svarīgi saglabāt arī tautas vēsturisko atmiņu, tādēļ joprojām ikviens interesents ir aicināts vietnes komentāru sadaļā pievienot savas ģimenes atmiņas un stāstus.

Aicinām skolotājus izmantot gan militārā mantojuma vietni, gan ceļvedi, lai izvēlētos interesantākās apskates vietas Latvijā un Igaunijā, uzzinātu vairāk par piedāvājumu, aktivitātēm un pasākumiem, un saplānotu neparastu, aizraujošu ekskursiju skolēniem.  Apmeklējot Latvijas Okupācijas muzeju Rīgā, redzēsiet mūsu projekta stendu ar info materiāliem, piemiņas nozīmītēm, magnētiņiem un uzlīmēm, kas vēlreiz atgādinās – „Stirpi vakar – brīvi šodien!”

Uzsākot kopīgu Latvijas un Igaunijas militārā mantojuma tūrisma projektu, mēs – projekta komanda - nevarējām iedomāties, ka jau tik drīz paši sekosim līdzi jauna kara norisēm, kur kādai tautai tepat Eiropā ir jāpierāda un jāaizstāv savas tiesības uz nacionālo identitāti un savu neatkarīgu valsti. Ceram, ka mūsu veikums noderēs skolotājiem, runājot klasē par šodienas norisēm, lai palīdzētu jauniešiem saprast brīvības jēgu un nozīmi.

Vēlot vērtīgas un neaizmirstamas klases ekskursijas,
Latvijas Lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs”


Skatīt citas ziņas ...