Noslēdzies darbs pie garās distances pārgājienu maršrutu Mežtaka un Jūrtaka izveides

08.09.2022

Ir pilnībā pabeigts darbs pie Mežtakas un Jūrtakas garo distanču pārgājienu maršrutu izveides Baltijas valstīs, – pabeigta arī abu taku dienvidu daļa - Kurzemē un Lietuvā. 

Mežtaka un Jūrtaka Eiropas garo pārgājienu taku tīklā
Mežtaka un Jūrtaka ir divi garo distanču pārgājienu maršruti Baltijas valstīs, kuri pagarina Eiropas garo distanču pārgājienu maršrutus E9 un E11, vedot cauri Igaunijai, Latvija un Lietuvai. Mežtaka un Jūrtaka tika izveidota vairākos ES atbalstītos projektos, piecu gadu periodā no 2017. gada līdz 2022. gadam, iesaistoties nevalstiskajām organizācijām, pašvaldībām un citām interešu grupām.


Jūrtaka ved gar Baltijas jūras piekrasti. Tā sākas Nidas ciemā pie Krievijas-Lietuvas robežas, ved cauri Lietuvai un Latvijai, un beidzas Tallinā, Igaunijā. Maršruta garums ir 1419 km, no tiem 216 km Lietuvā, 581 km Latvijā un 622 km Igaunijā. Jūrtaka ir daļa no Eiropas garo pārgājienu maršruta E9, kas sākas Portugālē un beidzas Igaunijā. E9 maršruts šķērso 10 valstis: Portugāli, Spāniju, Franciju, Beļģiju, Nīderlandi, Vāciju, Poliju, Lietuvu, Latviju un Igauniju.

Mežtaka ved cauri Lietuvas, Latvijas un Igaunijas skaistākajiem mežiem un nacionālajiem parkiem. Takas sākumpunkts ir Lazdijai ciemā pie Polijas-Lietuvas robežas, tālāk tā šķērso Lietuvu un Latviju, bet galapunkts ir Tallina Igaunijā. Maršruta garums ir 2141 km, no tiem 747 km Lietuvā, 674 km Latvijā un 720 km Igaunijā.
Mežtaka ir daļa no Eiropas garo pārgājienu maršruta E11, kas ved cauri sešām valstīm: Nīderlandei, Vācijai, Polijai, Lietuvai, Latvijai un Igaunijai.

Mežtaka un Jūrtaka ved cauri 9 nacionālajiem parkiem, 1 biosfēras rezervātam un vairāk kā 100 aizsargājamām dabas teritorijām. Neskartas dabas vietas mijas ar lauku ciemiem, izcilām ainavām jūras stāvkrastos un upju ielejās, šarmantām mazpilsētām un lielpilsētu parkiem. Lai noietu Jūrtaku visā garumā, būtu nepieciešami 2 ½ mēneši, savukārt, Mežtakas gājums prasītu 3 ½ mēnešus. Abas takas ir sadalītas aptuveni 20 km garos dienas gājuma posmos ar naktsmītņu un ēdināšanas iespējām. Gājēji var izvēlēties jebkuru posmu īsākam vai garākam pārgājienam, nakšņojot ērtās viesu mājās vai apmetnes vietās brīvā dabā. 

Kopumā Mežtakas un Jūrtakas tuvumā atrodas vairāk kā 2000 dažādu pakalpojumu sniedzēju – naktsmītnes, kafejnīcas, veikali, transports, apskates vietas, tūrisma informācijas centri un citi. Zīme „Gājējam draudzīgs” tiek piešķirta tiem tūrisma pakalpojumu sniedzējiem visās trīs Baltijas valstīs, kuri saprot un respektē kājāmgājēju vajadzības, piedāvā kājāmgājējiem būtiskus pakalpojumus, piemēram: informāciju par maršrutu, dzeramo ūdeni, pirmās palīdzības aptieciņu, elektroierīču uzlādi, iespēju izžāvēt slapjās un izmazgāt netīrās drēbes, zābakus u.c. personīgu ekipējumu. Gājējiem draudzīgu viesmīlību šobrīd ir iespējams izbaudīt jau 242 „Gājējam draudzīgs” uzņēmumos Latvijā. Savukārt, Lietuvā šobrīd ir 140 "Gājējiem draudzīgās" vietas un Igaunijā 34 vietas. Visas gājējiem draudzīgās vietas Baltijas valstīs atrodamas: baltictrails.eu/lv/forest/hikerfriendly.

Informācija pārgājienu plānošanai
Pilna un detalizēta informācija atrodama baltictrails.eu: katra maršruta posmu apraksti ar sākuma un beigu punktiem, informācija par takas segumu, reljefu, vietām, kur paēst, iegādāties ūdeni un našķus, kā arī nakšņot. Sniegta arī plašāka informācija par interesantākajiem un nozīmīgākajiem objektiem, ainavām, dabas vērtībām. Vietnē ir pieejamas kartes un lejupielādējami GPX maršruti. Iedvesmai un pārgājiena noskaņojumam skatāmi video no takām.

Tiekamies pārgājienos!


Skatīt citas ziņas ...